Dotacje samorządu województwa

29 stycznia 2016 r. Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał dotacje – w ramach otwartego konkursu ofert – na realizację w 2016 roku zadań w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, w sferze upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji oraz w sferze działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego. Wśród dofinansowanych projektów jak co roku znalazły się też działania na rzecz kultury białoruskiej w regionie. Większość z nich to działania cykliczne.

Złożono w sumie 273 oferty, z czego 24 nie spełniły wymogów formalno-prawnych. Łączna wartość wnioskowanego dofinansowania wyniosła ponad 4,5 mln zł. Do podziału było jednak sześć razy mniej środków, bo tylko 718 tys. zł. Ta pula co roku jest podobna, dlatego przyznane dotacje są stosunkowo niewielkie i wynoszą zwykle od dwóch do siedmiu tys. zł.

Poniżej publikujemy wykaz dotacji na realizację projektów, złożonych przez organizacje ze środowiska białoruskiego. W przypadku przedsięwzięć cyklicznych w nawiasie podano wysokość dofinansowania w roku ubiegłym.

Niektóre wnioski zostały odrzucone, gdyż nie spełniały wymogów formalnych. Z tego względu dofinansowania nie otrzymał corocznie wspierany przez marszałka festiwal piosenki białoruskiej, organizowany przez BTSK. Przyczyną było to, iż eliminacje rejonowe, stanowiące integralną część przedsięwzięcia, zostały zaplanowane przed terminem, wskazanym w ogłoszeniu konkursu ofert.

Wymogów formalnych nie spełniło też Stowarzyszenie Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej, ubiegające się tak jak co rokuj o dofinansowanie festiwalu Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Powodem był brak dwóch wymaganych oświadczeń.

Z podobnych przyczyn odrzucone zostały też wnioski muzeum białoruskiego w Hajnówce, dotyczące wydania słownika gwary podlaskiej, a także Fundacji im. Księcia Konstantego Ostrogskiego (na zadanie pn. „Cyrylickie drukarstwo na Podlasiu”), Muzeum Małej Ojczyzna w Studziwodach (na kontynuację przygotowania do druku tłumaczenia na język polski „Księgi Pamięci bielskich Żydów”).

Ze względu na brak środków i niewystarczającą ilość punktów dotacji nie przyznano:

– Szczytom – Związkowi Na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej na festiwal „Bardauskaja Vosień 2016” i cykl „Tradycja, współczesność, przyszłość”,

– stowarzyszeniu OrthNet na projekt „Szlakiem drewnianych cerkwi Podlasia”,

– BTSK na V Festiwal Kultura Bez Granic – Siemiatycze 2016, Dożynki Białoruskie i konkurs „Śpiewające rodziny”,

– parafii prawosławnej św. Jana Teologa w Białymstoku na spotkania literackie „Moja tożsamość”,

– Fundacji Villa Sokrates na „Annus Albaruthenicus 2016”, a także na XVII Trialog w Krynkach,

– tygodnikowi „Niwa” na wydanie wkładki z kalendarzem białoruskim na 2017 r.,

– muzeum białoruskiemu w Hajnówce na „Przygraniczny Alians Etniczny”,

– Muzeum Małej Ojczyzna w Studziwodach na cz. 2 śpiewnika z płytą „Cerkiewnosłowiańskie i starobiałoruskie kolędy z Podlasia”.

Na wiosnę zostanie ogłoszony jeszcze jeden otwarty konkurs ofert, ale pula środków będzie w nim już niewielka. Jest też możliwość składania wniosków o dotacje poza konkursem.

 

■ Święto Kultury Białoruskiej (Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne) – 6 000 zł (3 500 zł)

■ Kupalle (Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne) – 4 000 zł

■ Działalność białoruskich amatorskich zespołów artystycznych (Towarzystwo Kultury Białoruskiej) – 5 000 zł

■ Jubileuszowy XXXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej – „Hajnówka 2015” w Białymstoku (Fundacja „Muzyka Cerkiewna” w Hajnówce) – 30 000 zł (28 000 zł)

■ „VIDOVDAN V” Festiwal kultury serbskiej w Białymstoku (Parafia Prawosławna św. Apostoła Jana Teologa w Białymstoku) – 8 000 zł (8 000 zł)

■ XXI Festiwal Wielu Kultur i Narodów „Z wiejskiego podwórza” (Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze) – 12 000 zł (10 000 zł)

■ „Białoruskie Zeszyty Historyczne” nr 45, 46 (Białoruskie Towarzystwo Historyczne) – 3 000 zł (4 000 zł)

■ Uzupełnienie zbiorów biblioteki Białoruskiego Towarzystwa Historycznego (Białoruskie Towarzystwo Historyczne) – 3 000 zł (4 000 zł)

■ Polityka Republiki Litewskiej wobec Białorusinów a Kwestia białoruska w Polsce 1918-1940 – książka. ( Białoruskie Towarzystwo Historyczne) – 6 000 zł

■ Festiwal Etnograficzny „Kultura na schodach Muzeum” (Stowarzyszenie Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce) – 3 500 zł

■ Alfabet Sztuki (Stowarzyszenie Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce) – 8 000 zł

■ Modernizacja stałych ekspozycji Muzeum Białoruskiego w Hajnówce (Stowarzyszenie Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce) – 6 400 zł

■ XIII Podlasko-Poleskie Spotkania w Tradycji „Tam po majowuj rosi” (Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach) – 4 000 zł (5 000 zł)

■ Prolog. Dni Piśmiennictwa i Kultury Słowiańskiej („Stowarzyszenie „Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach”) – 4 000 zł

■ Majovyja Sustreczy u Szczytach 2016 (Szczyty – Związek Na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej) – 3 000 zł

■ Aksamitny Letni Wieczar, czyli Trzecia Białoruska Potańcówka w Białymstoku  (SZCZYTY – Związek na rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej) – 4 000 zł (4 500 zł)

■ Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej (Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej) – 7 000 zł (5 000 zł)

■ Warsztaty tradycyjnego białoruskiego śpiewu obrzędowego „Od obrzędowości do tożsamości” (Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży uczących się języka białoruskiego „AB-BA”) – 7 000 zł (7 500 zł)

■ Porozmawiajmy o… (Klub dyskusyjny AB-BY), (Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży uczących się języka białoruskiego „AB-BA”) – 2 500 zł (3 000 zł)

■ Letnie Warsztaty Etnograficzne „Tutaj się urodziłem. Я нарадзіўся тут” (Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży uczących się języka białoruskiego „AB-BA”) – 5 000 zł

■ Jubileusz 60-lecia Tygodnika Białorusinów w Polsce „Niwa” (Rada Programowa Tygodnika Niwa) – 5 000 zł

■ XIX Polsko-Białoruskie Warsztaty Literackie „Biaz­mieżża” (Rada Programowa Tygodnika Niwa) – 2 500 złotych

■ Obwieszcza, Wychwala, Nawołuje – VII Międzynarodowy Festiwal Cerkiewnego Dzwonienia – Supraśl 2016 (Fundacja „Oikonomos”) – 9 000 zł

■ XX Białostockie Dni Muzyki Cerkiewnej Prawosławna Diecezja Białostocko – Gdańska) – 4 000 zł

■ ZaTopieni w historii II (Parafia Prawosławna p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu) – 9 000 zł (7 000 zł)

■ Galeria Krynki 2016 (Fundacja Villa Sokrates) – 12 000 zł

■ Edukacja teatralna dzieci i młodzieży z powiatów bielskiego i hajnowskiego (Fundacja Teatr Czrevo) – 3 500 zł

■ III Festiwal Teatralny Ode (Fundacja Teatr Czrevo) – 5 500 zł

■ Bogurodzica. Szlakiem podlaskich ikon. (Stowarzyszenie Orthnet) – 8 000 zł

■ Róznogłosie – cykl prezentacji muzycznych białoruskiej mniejszości narodowej (Towarzystwo Przyjaciół Białowieży) – 4 000 zł

Каментарыі

 1. Greetings! I know this is kind of off topic
  but I was wondering if you knew where I could locate a captcha
  plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?
  Thanks a lot!

 2. Greetings from Florida! I’m bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break.
  I enjoy the information you provide here and can’t wait to take a look when I
  get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my
  cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyhow, good blog!

 3. My partner and I stumbled over here from a different web address and thought I should check things out.
  I like what I see so i am just following you. Look forward
  to exploring your web page yet again.

 4. Hello, I do think your website could possibly be having browser compatibility issues.
  Whenever I look at your website in Safari, it looks fine but
  when opening in I.E., it’s got some overlapping issues.
  I just wanted to give you a quick heads up! Apart from that, excellent blog!