Opinie, cytaty (10/2014)

opinie-04

– Moi rodzice opowiadali, jak sąsiednia wieś Potoka została spalona, w mojej rodzinie też jest ofiara nachodzenia przez „żołnierzy wyklętych”. Świętej pamięci moi rodzice wielokrotnie opowiadali, jak żołnierze przychodzili do domów, domagając się żywności, a gdy jej nie dostawali, szukali po komorach, zabierając wszystko, co znaleźli. Trudno jest mi wytłumaczyć, dlaczego imię „żołnierzy wyklętych” miałoby pojawiać się na Białostocczyźnie czy w samym Białymstoku.

Stefan Nikiciuk, białostocki radny z Forum Mniejszości Podlasia, „Gazeta Wyborcza. Białystok”, 18 września 2014

– Agresywne zachowania Rosjan wobec Ukrainy będą wpływały na decyzję naszego wschodniego sąsiada, ale warto zabiegać o mały ruch graniczny między Polską a Białorusią. Mamy obecnie sytuację brutalnej przewagi siły nad prawem, o charakterze politycznym i gospodarczym, ale musimy reagować na tę agresję na Ukrainie. Musimy też to przetrzymać w nadziei, że Moskwa wcześniej czy później wróci do modernizacji. Mam nadzieję, że związanie się Ukrainy ze światem zachodnim to będzie klucz do Rosji.

Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, za: „Gazeta Wyborcza. Białystok”, 20 września 2014

 

Konstanty Bondaruk: A czy ja muszę mówić po polsku?
Głos z sali: Tak!
Oto i białoruski mit w Białymstoku! Lepiej dyskusja na ten temat zacząć się nie mogła
Ale Kastuś nia zdausia:
– A czamu? Ja oczywiście mogę, ale to będzie nie to. Toj ža Sakrat Janovič kazau,što „možaš pisać jak Šekspir, ale kali nie na svajoj movie, dyk heta budzie niaščyra”. (Jarosław Iwaniuk)
Będziemy – Białorusini w Polsce – istnieć jeszcze przez jedno pokolenie. (prof. Oleg Łatyszonek)
Jako Białorusini w Polsce przetrwamy nie dłużej niż w jednym pokoleniu. Pozostaną jedynie grupy wzajemnej afiliacji i pojedyncze elektrony. (Jerzy Kalina)
Aleh mnie skazau, što heta nie praroctva i navat nie jahony pohlad. Heta prosta – navuka. (Jarosław Iwaniuk)
To i tak dobro, bo ja dumau, szto ja budu aposznim 🙂 (Krzysztof Sieśkiewicz)

O debacie „Białoruski mit” 31 sierpnia 2014 w Białymstoku (na facebooku)

 

Каментарыі

  1. After I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a remark is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any approach you possibly can remove me from that service? Thanks!

  2. Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.