Tamara Bołdak-Janowska. Strach

felietonisci-05Zacznu na prastoj mowie. Niekatarayja haworać, szto ni bajacca śmierci. A ja bajusa. Mnie ǔsio zdajecca, szto minie pryduszywaja wielizny palac. Jon nasoǔwajacca na minie z wierchu. Ja ni mahu nawat pisnuć. Jon kirujacca na hrudzi, u serco. I kaniec. A ja ni hatowa.

Nocz. Ni mahu zasnuć. Zaświeczywaju latarku. Maju jaje u zapalnicy. Pstrykaju. Baǔlasa, ali ni jak dzicia. Moża jak chworaja staroja dzicia. Chaczu zabaczyć, jak wyhladaja kaniec świetu i jaho paczatak u ścienach majej kwatery. Nima świetu, ciemra. Świet jeść, bo jasno i znoǔ dobro jaho widać. Kali trywało zapluszczu woczy, świet dla minie zhinia, ali kali uże baiszsa wieczaram zapluszczywać woczy, heta świedczyć a tom, szto świet ni wielmi mocny, choć świecić.

Ziamla minie ni baczyć. Jana baczyć sibie ludskimi waczami. Fiłasofy haworać: czaławieka zrabiła sabie ziamla, kab jana mahła samu sibie kamientawać. Ziamla ni pastupaja pa-ludsku. Tak pastupaja czeraz ludziej. Hety miły mnie fiłasaficzny pohlad z dziciaci piaramieniwaja minie u darosłuju asobu, katoraja noczu zabaǔlajacca latarkaju u zapalnicy. Rablu tak, kab ziamla zabaczyła minie majimi waczami i paczuła moj strach.

Ziamla ni baicca minie. Ni baicca ludziej. Jana ciahnia da sibie. Umieja tak ciahnuć ǔsio, szto żywie.

Pahłynaja minie strach, szto bolsz niczoho ni zabaczu i niczoho ni napiszu. Waroczajucca ǔsie staryja słowy z prastoj mowy. Znaczyć i ja waroczajusa da sibie, da domu. Ja ni bajusa wajennych bieżancaǔ. Moj strach toj samy, szto u jich: bajusa kanca pierad czasam. Znaczyć my napraǔdu majam toj samy strach. Ǔciakaczy bajacca taho, czaho ja bajusa: bandytaǔ, szawinistaǔ, wajennych kancernaǔ, razburywajuczych krajiny i chaty. Nas straszać jimi, jany biahuć da nas, kab za kożnuju cenu ǔciaczy jak najdalej ad bandytaǔ, a bandyta toj samy i jon uwiaździe, i u nas. I siarod nas, i siarod jich. Paǔtoru: siarod nas jany. Ci zapluszczysz woczy, ci nie, ǔsio raǔno baczysz jich siarod nas. Na uciakaczoǔ ad wajny kożnaja ǔłada ślapaja. Joj zdajecca, szto tam adny terrarysty. A heta ni tak. Kożnaja ǔłada ślapaja na kancerny wajny. I na swaich szawinistaǔ tut i tam ǔłada slapaja. Ja bajusa takoj ǔłady, jakaja aśmieliwaja swaich szawinistaǔ i ǔsiakaja ludskoja kryminalnaja barachło, pryczyniajucza druhim kryǔdu tolki za toja, szto jany druhoj wiery abo tojesnaści. Trebo hladzieć, kaho aśmieliwaja ǔłada, kab znoǔ ni prychodziłaso kudyś uciakać, abo żyć u nikamfortnaści, u strachu, z dumkaju u dzień i u noczy: trebo uciakać, ali kudy? Dzie maja chata?

Schema adna: bandyty, naszpikowanyja narkotykami, robiać wajnu. Chtoś jimi kiruja, całkam ćwiarozy. I zaczynajacca ihra: my ludzi, a wy – nie. Wy heta tolki liczmany. Liczmanoǔ możno zabiwać, a ich chaty palić. I zaraz prucca da ǔłady u druhich krainach kaszmarnyja ludzi, ośmielanyja hetaju hadkaju wajnoju, i aśmieliwajuć hadkich ludziej. I zaraz zaczynajacca taja sytuacja, kali ty ni czaławiek, a liczman, bo u cibie druhaja tojesnaść. ty ǔże ni sasied. Czego się boisz, głupia. I tak niezbadane są wyroki boskie. Przyjdzie koniec wtedy, kiedy niebiosa zechcą. Tak. Tylko niech ręka ludzka nie wykonuje na mnie wyroków boskich. Niech ręka ludzka nie rozwala mi mego domu.

 

Chata. Dom. Dom powinien należeć do kobiety. Ściany, podłogi, meble, naczynia. Wszystko. Kiedyś kobietę uznawano za kapłankę domowego ogniska, a domową przestrzeń zwano mirem, czyli pokojem. Dom to było święte miejsce pokoju. Wiem, że piszę utopijny akapit. Nie byłoby bandyckich wojen, gdyby domy rzeczywiście należały do kobiet w charakterze pokojowej świątyni. Musiałby obowiązywać bezwzględny zakaz naruszania miru domu, miru domowego, miru podwórka, ulicy. Patriarchalni mężczyźni, duchowni, wciąż pragną wepchnąć kobiety z powrotem do domu. Do czyjego? Do ich domu. Do swoich domów, które pozwolą spalić innym mężczyznom. Gdyby dom był budowany wspólnie przez mężczyzn i kobiety, ale dla kobiety jako świątynia pokoju i gdyby obcy uzbrojeni mężczyźni chcieliby go zrujnować, spalić, to wszystkie kobiety chwyciłyby za broń – wszystkie jak jedna. Dołączyliby mężczyźni, którzy ten dom budowali z wiedzą, że ma być to miejsce bezwzględnego pokoju. Wojna obronna przed bandytą, naruszającym mir domu, musiałaby stawać się skuteczna i jednorazowa, aby wreszcie unicestwić samograj odrażającej dwójcy: straszna napaść i straszny odwet. Bajka? Może bajka. Może jednak możliwa do zrealizowania w kilku miejscach na planecie? Babskim hasłem byłoby: bandytów trzeba zabijać bez litości. W kobietach nie ma litości dla bandytów. Mogą udawać, że są przeciw karze śmierci, że to, że siamto, że poprawność polityczna, ale w gruncie rzeczy dla bandytów pozostają bezlitosne.

Nie mówmy w ogóle, że są na świecie jakieś domy, skoro nie są one bezwzględnym miejscem pokoju. Kobiety nie mają domów. Jeśli dom nie liczy się jako miejsce bezwzględnego pokoju, to kobieta jest człowiekiem bezdomnym.

Nie wiem, co czują mężczyźni, tracąc domy w kolejnej bezsensownej wojnie. Wiem, że kobiety od wieków czują dom jako miejsce miru i krzyczą „Łapy precz od mego domu! To moje! Tu jest mir! Tu jest pokój!”.

Krzyczą tak, ale ich krzyku nikt nie słyszy. Krzyczą niemo, ale krzyczą. Krzyczą tak w dzień i w nocy.

Budowa domu dla rodziny i przez rodzinę powinna stanowić uroczystą ceremonię. Tak było kiedyś w naszych wioskach. Dom budowano po to, żeby w nim żyć, a nie żeby nim handlować. To święte miejsce nie było przeznaczone dla zysku. Obecnie żadna władza nie bierze tego faktu pod uwagę. I co więcej, wmawia się głupoty ludziom, że jeśli mają dom czy mieszkanie na własność, to będą mogli je sprzedać. Ktoś przytomnie zauważył: po co, żeby mieszkać pod mostem? Nikomu nie przyjdzie do głowy, że bez domu czy mieszkania człowiek spada poniżej statusu zwierzęcia czy ptaka – każde zwierzę, każdy ptak zawsze i wszędzie na świecie ma własne gniazdo.

Dom należy do praw człowieka, a nie dóbr materialnych. Dom jako świątynia pokoju należy do praw człowieka, a nie chwilowego stanu politycznego. Nie wiem, czy mężczyźnie przyszła choć raz do głowy taka myśl.

Dom czy chata nie jest przedmiotem luksusu. Przedmiotem luksusu, a zatem i zysku, mogą być wille, pałace, zamki, ale nie zwykły dom dla rodziny. Dom to warunek przeżycia. W domu jest kołyska, wózek, smoczek, łóżko, stół. Po całym świecie, po całej Europie, po Afryce, wędrują kobiety z dzieckiem w ramionach, aby znaleźć dom. Dom, a nie noclegownię i pałatkę. Nie ma bardziej poruszającego widoku, niż ten widok bezdomnych matek z dziećmi. Skąd pochodzą? Ze spalonego domu w ojczyźnie.

Nie wiem, czy to porusza mężczyzn w takim stopniu, jak mnie.

Jest jeden mężczyzna na świecie, którego przeciwstawia się wydzieraniu domu rodzinom, ale dotyczy to innej sytuacji. To Noam Chomsky. Niech żyje jak najdłużej i jak najdłużej mówi to, co trzeba powiedzieć. W artykule o amerykańskim ruchu lokatorskim porusza następująca kwestię: banki oszukują ludzi, samowolnie zmieniając warunki kredytu, uniemożliwiając rodzinie jego spłatę, po czym zaczynają pozbawiać ludzi domu. Według Chomsky’ego jedynymi oszustami i to w stopniu bandyckim są bankowcy, ale winnymi okazują się rodziny. Chomsky przedstawia humanistyczne, ludzkie rozwiązanie, zgodne z tym, o co woła ruch lokatorski: niech rodziny mieszkają nadal w swoich domach, ale już na zasadzie lokatorskiej, czyli płacąc umiarkowany czynsz, nawet do śmierci, albo aż staną na nogi i wykupią od banku swój dom. Instytucja zaufania, jaką stanowił dotąd bank, dziś okazuje się bandytą. W USA możliwy jest oddolny ruch obywatelski, zmasowany i nieustępliwy. Tam ludzie potrafią łączyć się we wspólnej sprawie przeciw instytucjom, naruszającym ich prawa. I zazwyczaj są skuteczni. U nas? U nas ludzie nie potrafią się łączyć przeciw bezprawiu w majestacie prawa.

Jest u nas jeden fajny mężczyzna, który broni lokatorów, Piotr Ikonowicz, ale to przecież jakiś lewak, chce nie wiadomo czego. On tylko wtrąca się w bandyckie eksmisje, proszę bandytów.

Stworzył ruch protestu przeciw eksmisjom z wyssanych z palca powodów lub stworzonych dla tego palca. Bardzo uprzejma, uśmiechnięta mafia podsuwa parze staruszków papier do podpisania, bardzo dla nich korzystny, a zmajstrowany podstępnie. Okazuje się, że podpisali coś strasznego, że zbywają dom podstępnej osobie, że podpisali własną eksmisję. I to oni sami są jej winni. Mafia handlująca domami wykorzystuje ufność starych ludzi w państwo prawa, w brak podstępności, skoro wreszcie mają wolność. Zresztą system jako taki unicestwia ufność, a zatem rozbija więzi w sposób krańcowy, doprowadzający do sytuacji, kiedy człowiek widzi jedynie ludzi podstępnych, a więc z nikim nie chce rozmawiać, nikogo nie chce widzieć, nic nie chce słyszeć, nic nie chce czytać, wyrzuca telewizor, a zostawia komputer, bo mu się wydaje, że jedynie w komputerze znajdzie strefy wolności i uczciwości, i jednostki niepodstępne. I tu się myli, ponieważ Internet jest pełen ludzi podstępnych, wyłudzających dane, podsuwających i tu „korzystne” formularze.

Каментарыі

 1. Thank you, I’ve recently been looking for information about this topic for ages and yours is the best I have discovered till now. But, what in regards to the bottom line? Are you positive concerning the supply?

 2. “Nice post. I used to be checking constantly this blog and I’m impressed! Very helpful information specifically the last section 🙂 I maintain such info much. I was seeking this particular information for a very lengthy time. Thank you and best of luck. “

 3. “Thank you a lot for sharing this with all of us you really recognise what you’re speaking approximately! Bookmarked. Please also discuss with my site =). We can have a hyperlink exchange agreement among us!”

 4. “Pretty component of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to say that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing on your augment or even I achievement you get entry to consistently quickly.”

 5. “Woah! I’m really loving the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that perfect balance” between usability and appearance. I must say you have done a superb job with this. In addition, the blog loads extremely quick for me on Internet explorer. Outstanding Blog!””

 6. “”It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it! xrumer””

 7. “That is a really good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very accurate info… Thanks for sharing this one. A must read article!”

 8. “Wow, superb blog format! How long have you ever been blogging for? you made blogging glance easy. The whole glance of your website is excellent, let alone the content material!”

 9. Hello! I’ve been following your site for a long time
  now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out
  from Lubbock Tx! Just wanted to say keep up the fantastic job!

 10. “One thing I would like to discuss is that weight loss program fast may be accomplished by the right diet and exercise. Ones size not only affects appearance, but also the actual quality of life. Self-esteem, depressive disorder, health risks, plus physical capabilities are disturbed in putting on weight. It is possible to do everything right and still gain. Should this happen, a problem may be the perpetrator. While too much food but not enough body exercise are usually accountable, common health concerns and widely used prescriptions can easily greatly add to size. I am grateful for your post in this article.”

 11. “Hello, i think that i saw you visited my web site so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!”

 12. “My husband and i have been now thankful John managed to conclude his studies through the precious recommendations he was given out of the web pages. It is now and again perplexing just to always be offering secrets and techniques which often many people may have been making money from. And we understand we have got the blog owner to thank because of that. The entire illustrations you’ve made, the straightforward blog menu, the friendships your site assist to instill – it is most excellent, and it’s really helping our son and us recognize that that content is enjoyable, and that is particularly vital. Thank you for the whole lot!”

 13. “Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that perfect balance” between user friendliness and appearance. I must say you have done a fantastic job with this. In addition, the blog loads extremely quick for me on Safari. Excellent Blog!””

 14. “Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept”

 15. Thank you a lot for sharing this with all folks you actually recognize what you’re speaking about! Bookmarked. Please additionally visit my site =). We can have a hyperlink trade contract among us!

 16. I enjoy what you guys are up too. This type of clever work
  and exposure! Keep up the excellent works
  guys I’ve added you guys to my personal blogroll.

 17. “I keep listening to the rumor speak about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the best site to get one. Could you advise me please, where could i get some?”

 18. “Amazing blog! Do you have any recommendations for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally overwhelmed.. Any ideas? Kudos!”

 19. “I was just looking for this information for a while. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your site. I wonder what’s the lack of Google strategy that do not rank this type of informative websites in top of the list. Usually the top websites are full of garbage.”

 20. Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed
  account your blog posts. Any way I will be subscribing to your
  augment and even I achievement you access consistently quickly.

 21. “Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it expand over time.”

 22. “Great – I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme. a tones way for your client to communicate. Nice task..”

 23. “Thanks for the suggestions you have shared here. Another thing I would like to mention is that computer system memory requirements generally go up along with other developments in the know-how. For instance, as soon as new generations of processors are introduced to the market, there’s usually an equivalent increase in the shape calls for of both the computer memory along with hard drive room. This is because software program operated simply by these processors will inevitably surge in power to take advantage of the new engineering. “

 24. “Hey There. I discovered your weblog the usage of msn. This is a really well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your helpful info. Thank you for the post. I’ll definitely comeback.”

 25. “I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated. Many thanks”

 26. “I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. kudos”

 27. “I’m truly enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Superb work!”

 28. “whoah this blog is great i love reading your articles. Keep up the good work! You know, a lot of people are searching around for this information, you can help them greatly.”

 29. “I appreciate, cause I discovered just what I used to be looking for. You’ve ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye”

 30. Fantastic website you have here but I was wondering if you knew of
  any discussion boards that cover the same topics talked about
  in this article? I’d really like to be a part of community
  where I can get feedback from other knowledgeable people that
  share the same interest. If you have any suggestions, please let me know.
  Thanks!

 31. Good day! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of
  my good old room mate! He always kept chatting about this.

  I will forward this article to him. Fairly certain he will have a good read.
  Thanks for sharing!

 32. This is the right website for anyone who hopes to find out about this topic.

  You understand so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa).
  You certainly put a new spin on a topic that has been discussed for a long time.
  Excellent stuff, just wonderful!

 33. Hello there! This article could not be written much better!
  Looking at this article reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept talking about this. I am going to forward this article to
  him. Pretty sure he’s going to have a great read. Thanks for sharing!

 34. “It certainly is practically unthinkable to come across well-informed users on this area, unfortunately you come across as like you are familiar with what you’re posting on! Appreciation”

 35. Hi there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout
  out and say I genuinely enjoy reading through your articles.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with
  the same subjects? Thanks for your time!

 36. My brother suggested I might like this web site. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!

 37. I am extremely impressed along with your writing skills and also with the structure to your weblog.
  Is that this a paid topic or did you modify it your self?
  Either way keep up the nice quality writing, it’s
  rare to peer a great blog like this one today..

 38. It’s amazing to pay a visit this website and reading the views of all colleagues concerning this piece of writing,
  while I am also keen of getting knowledge.

 39. I have been surfing online more than 3 hours these days,
  yet I never discovered any interesting article like yours.

  It’s beautiful value sufficient for me. In my opinion, if all webmasters
  and bloggers made good content as you did, the internet will
  probably be a lot more helpful than ever before.

 40. My partner and I stumbled over here by a different web page and thought I might
  check things out. I like what I see so now i am following you.

  Look forward to looking into your web page repeatedly.