Jak powstało michałowskie liceum

s1-str18
Pierwszą siedzibą szkoły był budynek obecnego ośrodka zdrowia (Fot. Gazeta Michałowa)

70 lat LO w Michałowie

Zbliża się 70. rocznica powstania Liceum Ogólnokształcące w Michałowie. To niezwykłe wydarzenie w życiu szkoły oraz mieszkańców miasta i gminy Michałowo jest okazją do sięgnięcia pamięcią wstecz i przypomnienia genezy szkoły oraz ludzi, którzy ją tworzyli.

Zamysł utworzenia średniej szkoły ogólnokształcącej w Michałowie zrodził się zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej, kiedy na wielu domach widniały jeszcze napisy min niet (min nie ma), wykonane w lipcu 1944 roku przez saperów z 2 Frontu Białoruskiego. Tymczasem michałowianie leczyli świeże rany wojenne, opłakiwali poległych i zaginionych i czekali na powroty wywiezionych. Jednocześnie odbudowywali domy, naprawiali ulice i chodniki, uruchomiali fabryki, wznosili nowe zakłady pracy, tworzyli placówki kulturalne i… zakładali rodziny. Przypomnijmy również, że jeszcze na początku 1946 roku co trzeci mieszkaniec gminy Michałowo w wieku powyżej 14 lat (kiedy powinien przekraczać próg szkoły średniej) nie umiał ani czytać, ani pisać.

W takiej rzeczywistości, w ferworze tworzenia nowej infrastruktury społeczno-gospodarczej i edukacyjnej, na początku 1946 roku, a więc dokładnie 70 lat temu, powstał Komitet Organizacyjny Liceum Ogólnokształcącego w Michałowie, w skład którego weszli m.in. Antoni Stasiewicz jako przewodniczący oraz Jan Nazarko, Nikodem Szejnoga i Arseniusz Ziniewicz. Ideę utworzenia szkoły średniej gorąco poparli nauczyciele gminy Michałowo, a wśród nich kierownicy szkół powszechnych w Nowej Woli – Jan Dąbrowski i w Topolanach – W. Markiewicz.

Poparcie powiatu i sprzeciw władz oświatowych

Po raz pierwszy oficjalnie z wnioskiem o utworzenie szkoły średniej wystąpił 11 grudnia 1946 roku na zebraniu aktywu społeczno-gospodarczego gminy Michałowo kierownik Publicznej Szkoły Powszechnej Antoni Stasiewicz. Wniosek został jednomyślnie przyjęty przez uczestników zebrania, a następnie pozytywnie zaopiniowany przez ówczesnych włodarzy powiatu białostockiego.

Niestety, kategoryczny sprzeciw złożył ówczesny kurator Okręgu Szkolnego Białostockiego, niezależny od władz powiatowych i wojewódzkich. Obowiązywała jeszcze wówczas zasada, że licea ogólnokształcące mogą być tworzone tylko w dużych miastach oraz w miejscowościach będących siedzibami powiatów ziemskich. Michałowo było natomiast małym miasteczkiem, a w świetle podziału administracyjnego – wsią, liczącą w 1946 roku zaledwie 1414 mieszkańców. Nie przyniosły oczekiwanych rezultatów pisemne petycje i wielokrotne wyjazdy delegacji Michałowa do Ministerstwa Oświaty i innych instytucji. Wprawdzie wiceminister oświaty Eugenia Krassowska delegację z Michałowa przyjęła, a nawet jako rodaczka z ziemi białostockiej poczęstowała herbatą, lecz sprawy nie załatwiła.

Delegacja z Michałowa w Belwederze

Pomimo niepowodzeń liderzy z Michałowa nie rezygnowali, wręcz przeciwnie – jeszcze z większą determinacją kontynuowali starania. Po konsultacjach z Prezydium Gminnej Rady Narodowej w Michałowie, przeprowadzonych na początku 1947 roku, postanowili zmodyfikować taktykę działania. Przede wszystkim zmienili adresata wniosku – zamiast Ministerstwa Oświaty wpisali: Obywatel Bolesław Bierut, Prezydent PRL, Warszawa, Belweder. Zmodyfikowano również uzasadnienie, w którym wyeksponowano szybki wzrost urodzeń i wielodzietność wielu rodzin. W samej rzeczy, w 1946 roku w gminie Michałowo urodziło się 248 dzieci, a w latach kolejnych następował stały wzrost wskaźnika dzietności, który w 1956 roku osiągnął apogeum – urodziło się aż 290 dzieci (obecnie – 50). Ponadto we wniosku poinformowano, że gmina dysponuje odpowiednim lokalem i udzieli pomocy w wyposażaniu szkoły. Wspomniano także o czynionych wówczas staraniach, dotyczących utworzenia powiatu michałowskiego.

W 1949 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Michałowie wprowadzono jako przedmiot nauczania język białoruski.

Wiosną 1947 roku delegacja z Michałowa – Antoni Stasiewicz, Mikołaj Łuksza i Jan Nazarko – wyjechała do Warszawy z zamiarem uzyskania audiencji u Bolesława Bieruta. Prezydenta ponoć nie było w Belwederze, ale delegację przyjęli wysocy urzędnicy jego kancelarii. Właśnie na ich ręce złożono prośbę o przyjęcie godności ojca chrzestnego (oczywiście symbolicznie) nowo narodzonego dziecka płci męskiej (ósmego z kolei) w rodzinie Łukszów. A gdy uzyskali zapewnienie, że prezydent przyjmie zaproszenie – wręczyli pisemną prośbę o wyrażenie zgody na uruchomienie w Michałowie szkoły średniej.

Członkowie delegacji zapewne zakładali, że prezydent zechce stworzyć „swemu” chrześniakowi i jego rówieśnikom odpowiednie warunki do zdobycia wykształcenia średniego w miejscu zamieszkania. I jak się później okazało, nie pomylili się. Aby zwiększyć szanse na pozytywne załatwienie sprawy, do petycji, poza raportem o sytuacji demograficznej w gminie Michałowo, „dołączyli” unikatowy „załącznik”, mianowicie poroże (rosochy) łosia.

s1-str19
Obecna siedziba michałowskiego liceum (Fot. Jerzy Chmielewski)

Pełnomocnicy Prezydenta PRL na ziemi michałowskiej

Niebawem do Michałowa, na chrzciny syna Łukszów, przyjechało dwóch przedstawicieli Bolesława Bieruta. Starszy rangą celebrował godność ojca chrzestnego, młodszy zaś, jako świadek, mu asystował. W czasie pobytu na ziemi michałowskiej urzędnicy Belwederu przekazali władzom gminy bardzo ważną wiadomość – wniosek w sprawie utworzenia w Michałowie szkoły średniej został przekazany do Ministerstwa Oświaty z dyspozycją „w celu pozytywnego załatwienia…”.

Z ustnego przekazu wiadomo, że belwederscy urzędnicy byli zachwyceni gościnnością gospodarzy, zwłaszcza bogactwem lokalnych obrzędów, przepięknym śpiewem, a także kunsztem wyrobów kulinarnych, zwłaszcza „palcówki” z dzika i comberka z łosia. Wśród „wtajemniczonych” szeptano również, że gościom z Warszawy przypadł do gustu „produkt” lokalny, wytwarzany z reguły przy blasku księżyca, poza Michałowem, lecz „rewelacje” te ad persona nie znalazły potwierdzenia.

Decyzja nadeszła przed wakacjami

Natomiast faktem bezspornym jest, że tym razem na załatwienie sprawy nie trzeba było długo czekać. Przed wakacjami 1947 roku stosowną decyzję, zapewne na polecenie Ministerstwa Oświaty, wydał właściwy organ administracji oświatowej – Kurator Okręgu Szkolnego Białostockiego.

I tak 1 września 1947 roku oficjalnie, a de facto kilka tygodni później, utworzono klasę ósmą, która zapoczątkowała funkcjonowanie Liceum Ogólnokształcącego w Michałowie. Rok później – 1 września 1948 roku – zostało ono przekształcone w Szkołę Ogólnokształcącą Stopnia Podstawowego i Licealnego z 11-letnim cyklem nauczania (klasy podstawowe I-VII i klasy licealne VIII-XI). Była to pierwsza szkoła średnia na ziemi michałowskiej i jedyne wówczas LO w powiecie. Był to także ewenement na mapie oświatowej naszego województwa.

Pierwszym dyrektorem michałowskiego Liceum został jego założyciel, wspaniały pedagog, utalentowany organizator i działacz społeczny – Antoni Stasiewicz.

Godzi się podkreślić, że wśród wielu instytucji, jakie w pierwszych latach powojennych powstały, liceum zajmowało miejsce szczególne – nobilitowało Michałowo, było dumą i nadzieją jego mieszkańców. Albowiem otwierało perspektywę edukacji i awansu społecznego dla synów i córek tej ziemi. Dotychczas skorzystało z niej około dwóch tysięcy dziewcząt i chłopców. Sądzę, że rangi i znaczenia zaprezentowanych wydarzeń z przed 70 lat nie da się przecenić.

Bazyli Niedźwiecki

01
Bazyli Niedźwiecki, dr nauk humanistycznych, urodził się w 1936 r. w Nowej Woli, w 1954 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące w Michałowie. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim i Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Ma za sobą 55 lat pracy pedagogicznej. W wieku 19 lat został kierownikiem szkoły podstawowej w Nowej Woli; w latach 1959-1972 był m.in. nauczycielem, wicedyrektorem i dyrektorem LO w Michałowie, w 1972 r. został mianowany dyrektorem I LO im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim, a następnie 12 lat pełnił funkcję inspektora oświaty. Jednocześnie pracował (w niepełnym wymiarze) na stanowisku adiunkta w białostockim Oddziale Instytutu Kształcenia Nauczycieli. Mieszka w Bielsku Podlaskim

 

P.S. Dla rzetelności przekazu należy dodać, że wraz ze staraniami o utworzenie w Michałowie średniej szkoły ogólnokształcącej równolegle prowadzone były działania na rzecz zorganizowania szkoły zawodowej, które uwieńczone zostały uruchomieniem 1 września 1947 roku Publicznej Średniej Szkoły Zawodowej w Michałowie. Pierwszym dyrektorem tej szkoły był Arseniusz Ziniewicz.

41 Comments

  • It’s the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!

  • H7TCSP wow, awesome blog article.Really looking forward to read more. Keep writing.

  • “Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!”

  • Tremendous things here. I’m very happy to look
    your post. Thanks so much and I’m looking forward to contact you.
    Will you kindly drop me a mail?

  • My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.

    I have always disliked the idea because of the expenses.
    But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a variety of
    websites for about a year and am nervous about switching
    to another platform. I have heard good things about blogengine.net.
    Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
    Any kind of help would be greatly appreciated!

  • Right here is the perfect webpage for everyone who would like to find
    out about this topic. You know so much its almost tough to argue
    with you (not that I really would want toHaHa). You definitely
    put a brand new spin on a topic which has been written about for years.
    Great stuff, just great!

  • Wow! This blog looks exactly like my old one! It’s on a totally different topic but
    it has pretty much the same page layout and design. Outstanding
    choice of colors!

  • Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your website,
    how could i subscribe for a blog site? The
    account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this
    your broadcast offered bright clear idea

  • Hurrah, that’s what I was searching for, what a stuff!

    present here at this website, thanks admin of this web site.

  • Right here is the right website for anybody who hopes to find out about this topic.
    You know a whole lot its almost tough to argue with you (not
    that I really would want to…HaHa). You certainly put a new
    spin on a topic that has been discussed for years. Great stuff,
    just excellent!

  • I think this is one of the most vital information for me.

    And i am satisfied studying your article. But wanna observation on few common things,
    The web site style is great, the articles is in point of fact great : D.
    Good job, cheers

  • When some one searches for his necessary thing, therefore he/she desires
    to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

  • Does your blog have a contact page? I’m having a tough
    time locating it but, I’d like to send you an email.
    I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
    Either way, great blog and I look forward to seeing it develop over time.

  • Nice blog here! Also your web site loads up fast!
    What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
    I wish my website loaded up as quickly as yours lol

  • Thank you for some other informative site. Where else could I
    get that type of info written in such an ideal approach?
    I have a mission that I am just now working on, and I have been on the look out for such info.

  • With havin so much content do you ever run into any issues
    of plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of completely unique content I’ve either written myself or outsourced but it appears a lot
    of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know
    any techniques to help stop content from being ripped off?
    I’d really appreciate it.

  • Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you
    using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve
    had problems with hackers and I’m looking at alternatives for
    another platform. I would be great if you could point me in the
    direction of a good platform.

  • My relatives always say that I am killing my time here at net, but I
    know I am getting knowledge daily by reading such pleasant content.

  • I have been exploring for a little bit for any high quality articles or
    blog posts on this kind of space . Exploring in Yahoo I eventually
    stumbled upon this web site. Studying this information So
    i’m glad to express that I have a very just right uncanny feeling I discovered just what I needed.
    I such a lot indisputably will make certain to do
    not disregard this website and give it a glance on a continuing basis.

  • It’s going to be finish of mine day, however before end I am reading this wonderful piece of writing to increase my know-how.

  • Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the
    favor”.I am attempting to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

  • We’re a gaggle of volunteers and starting a brand new scheme in our community.

    Your site provided us with useful info to work on. You have done a formidable activity and our entire neighborhood will probably be grateful to you.

  • obviously like your web site however you need to check the spelling on several of your
    posts. A number of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to tell the
    reality then again I will definitely come again again.

  • Just desire to say your article is as amazing. The clarity on your put
    up is simply nice and i can assume you are knowledgeable on this subject.
    Fine together with your permission allow me to clutch your RSS feed to keep up to date with imminent post.
    Thank you a million and please carry on the gratifying work.

  • magnificent issues altogether, you simply won a brand new reader.
    What might you suggest about your put up that you made a few days in the past?
    Any sure?

  • First off I would like to say fantastic blog! I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind.

    I was interested to know how you center yourself and clear your thoughts prior to
    writing. I have had difficulty clearing my mind in getting my thoughts out there.

    I do take pleasure in writing however it just seems like the
    first 10 to 15 minutes are wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?

    Thanks!

  • Thanks for another informative site. The place else may just I
    get that kind of information written in such a perfect means?
    I have a mission that I’m just now running on, and I’ve been at the glance out for such information.

  • I’ve read several excellent stuff here. Definitely worth bookmarking
    for revisiting. I wonder how much effort
    you place to make one of these fantastic informative web site.

  • If some one wants to be updated with newest technologies after
    that he must be go to see this web site and be up to date daily.

  • I do not even know how I ended up here, but I thought
    this post was good. I do not know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

Comments are closed.