W regionie

27 października w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku ruszyła kolejna edycja Wszechnicy Kultury Prawosławnej. Gościem pierwszego spotkania był Doroteusz Fionik – historyk, znany działacz i pasjonat białoruskiej, miejscowej kultury na Podlasiu. Spotkanie było poświęcone bieżeństwu, które stało się udziałem prawosławnej ludności Podlasia w latach 1915-1922. Przed prelekcją został pokazany film Jerzego Kaliny z 1999 r. pt. „Bieżeńcy”. Spotkania Wszechnicy Kultury Prawosławnej odbywają się w ciągu roku akademickiego w każdy ostatni poniedziałek miesiąca. Tej samej tematyce był poświęcony wykład następny. 24 listopada wygłosiła go Aneta Prymaka z Warszawy (pochodzi spod Sokółki).

30 października w Pałacu Branickich w Białymstoku odbyło się uroczyste wręczenie nagród Marszałka Województwa Podlaskiego (8 tys. zł) za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, upowszechniania i ochrony kultury za sezon 2013/2014. Wśród sześciorga wyróżnionych osób znalazł się wspomniany Doroteusz Fionik, założyciel Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. W uzasadnieniu napisano, iż laureata doceniono „za ogromny wkład pracy artystycznej, animatorskiej i wydawniczej na rzecz Ziemi Bielskiej”.

7 listopada na Scenie w Mozaikarni – w budynku Muzeum Białoruskiego w Hajnówce – odbyła się szósta edycja koncertów zespołów grających rockową muzykę w języku polskim i białoruskim „Muzyka bez zastrzeżeń” – „Музыка без засцярог”. Wystąpili: Borys Bezuhov-Somos Unidos, projekt muzyków takich białostockich formacji jak „Zero 85”, R.F. Braha czy Draped Feel, Relikt, znana grupa z Białorusi oraz Błękitny Nosorożec. Głównym organizatorem koncertu było Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i Urzędu Miasta Hajnówka.

8 лістапада юбілей 50-годдзя адзначаў хор „Васілёчкі” з Бельска-Падляшскага. Урачысты канцэрт адбыўся ў Бельскім доме культуры. Хорам з 1991 г. кіруе спявачка Ніна Бялецкая. З 2007 г. музычным кіраўніком з’яўляецца Мікалай Фадзін, які даязджае з Гродна. Віншуем з юбілеем!

9 listopada w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce odbyła się dziewiąta edycja białoruskich prezentacji z cyklu „Mastackija Sustreczy Szkolnikau”. W tegorocznym programie znalazły się występy grup z przedszkoli, podstawówek, gimnazjów i liceów. Głównym celem artystycznych spotkań dzieci i młodzieży szkolnej jest popularyzacja oraz ocalenie od zapomnienia języka i kultury białoruskiej wśród najmłodszych. Przedsięwzięcie przygotowali wspólnie Stowarzyszenie Nasza Szkoła oraz Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

20 listopada w auli Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku odbyło się sympozjum poświęcone Sokratowi Janowiczowi, zmarłemu prawie dwa lata temu najbardziej znanemu białoruskiemu pisarzowi i publicyście z Krynek. Podczas sympozjum wygłoszonych zostało dziewięć referatów, zaprezentowano też film Tomasza Wiśniewskiego „Sokrat Janowicz. Pisarz, Myśliciel, Filozof”. W panelu dyskusyjnym wzięło udział szereg osób, znających osobiście pisarza, współpracujących z nim przy wielu projektach, w tym Jerzy Chmielewski, Michał Androsiuk, Jan Leończuk, Joanna Stelmaszuk-Troc, Tomasz Wiśniewski, Dariusz Kulesza, Anatol Brusiewicz. Sympozjum zorganizowali: Instytut Filologii Polskiej, Zespół Badań Regionalnych, Katedra Kultury Białoruskiej i Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza (oddział białostocki).

21 listopada, prawie pięć dni po przeprowadzeniu wyborów samorządowych, ogłoszono oficjalnie skład sejmiku województwa. Najwięcej mandatów – 12 – zdobył PiS, drugi był PSL z 9 mandatami, trzecia PO – wprowadziła 8 radnych. SLD-Lewica razem będzie miała jednego radnego. PO i PSL zapowiedziały, że chcą kontynuować rządzącą Podlaskiem od dwóch kadencji koalicję.

Беларускае Грамадска-культурнае таварыства ў Беластоку пашырыла сваю культурную праграму яшчэ адным мерапрыемcтвам. 26 кастрычніка у памешканні арганізацыі па вул. Варшашскай 11 прайшоў першы конкурс „Спяваючыя сем’і”, у якім прынядо ўдзеў звыш дваццаці сямейных калектываў з Беластока, Козлікаў, Макаўкі, Міхалова, Рыбалаў, Тапалянаў, Курашава і Крыніцы-Здрою (на здымку).

21, 22 i 23 listopada w Galerii Arsenał w elektrowni przy ul. Elektrycznej w Białymstoku można było obejrzeć performatywne widowisko multimedialne „Metoda Ustawień Narodowych” w reż. Michała Stankiewicza. Projekt sięga do bolesnych wątków podlaskiej historii, gdy polski oddział PAS NZW kapitana Romualda Rajsa, ps. „Bury” spalił białoruskie wsie (Zaleszany, Szpaki, Zanie i Końcowiznę) i zamordował cywilów, których uważał za kolaborantów nowej władzy.
23 listopada w Hajnowskim Domu Kultury odbyły się XXI Prezentacje Zespołów Obrzędowych „Białoruski obrzęd na scenie”. W programie znalazły się m.in. wieczorki, fragmenty obrzędów rodzinnych, prac polowych, itp. Organizatorami przedsięwzięcia byli Zarząd Główny Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego i Hajnowski Dom Kultury.

W Internecie pod adresem puszczaknyszynska.cerkiew.pl. można od niedawna oglądać 80 cerkwi z regionu Puszczy Knyszyńskiej. Projekt pod nazwą „Cerkwie Puszczy Knyszyńskiej” został zrealizowany przez Sławomira Szeremetę, specjalistę od panoram 3D. Każdą z cerkwi można obejrzeć w trzech wymiarach, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, z lotu ptaka. Obecnie przygotowywany jest kolejny projekt, który pozwoli na wykonanie filmów w technologii 3D, ukazujących piękno Podlasia.
W Kruszynianach rozpoczęto budowę Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich. Będzie tam działać m.in. muzeum i sala historyczna. Budowa centrum, która dofinansowana jest ze środków unijnych, miała zakończyć się w tym roku, jednak gmina wyznaniowa, która realizuje inwestycję, miała problem ze zdobyciem wkładu własnego. Prace mogły ruszyć, gdyż brakujące środki na tę inwestycje, w wysokości 150 tys. dolarów, przekazał gminie rząd Kuwejtu. Koszt budowy centrum szacowany jest na 5,4 mln zł. Dofinansowanie w wysokości 3,5 mln zł pochodzi ze środków unijnych, z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce znalazł się na 27. miejscu w ogólnopolskim rankingu Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia i jest najlepszym szpitalem w województwie podlaskim. Ogłoszony przez dziennik „Rzeczpospolita” tegoroczny ranking szpitali „Złota setka”, obejmujący 100 najlepszych szpitali w Polsce, przygotowany został przez dziennikarzy „Rzeczpospolitej” i ekspertów Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Oceniano wiele obszarów działania jednostek, które ujęte są w różne kategorie. Trzy podstawowe, za które otrzymuje się najwięcej punktów, to zarządzanie, jakość opieki, opieka medyczna. Hajnowski szpital łącznie zdobył 834,75 punktów na 1000 możliwych.

W kraju. W dniach 24-26 października w Warszawie odbył się IV Festiwal Białoruskiego Kina „Bulbamovie”. Tegoroczny program składał się z trzech bloków. W piątkowym dominowały tematy: Ukraina, Polska, Białoruś, w sobotnim – młode kino alternatywne, niedzielny zaś poświęcony był klasyce i przyszłości kina białoruskiego. Nagrodę główną festiwalu zdobył film w reżyserii Wiktara Krasouskiego „Stróż”. Filmy oceniało jury w składzie Wiktar Asluk, Andrej Kudzinienka, Andrej Rasiński i Jerzy Kalina. Festiwal organizuje Fundacja Sunduk. Projekt jest współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Wspólne działania polsko-białoruskie 2014”.

„Archimandryta”, znany film Jerzego Kaliny, wyprodukowany przez TV Biełsat został zwycięzcą zakończonego 26 października Festiwalu Filmów Emigracyjnych „Emigra” w Warszawie. Festiwal organizuje Fundacja na Rzecz Mediów Polskojęzycznych za Granicą przy wsparciu Senatu RP i MSZ.

Od 3 do 28 listopada w holu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie można było obejrzeć wystawę fotograficzną Marcina Dławichowskiego „3 wymiary Białoruś”. Fotografie ukazują życie codzienne Białorusi – ludzi, miejsca, codzienne zdarzenia. Prace powstały w latach 2009-2014. Marcin Dławichowski, rocznik 1979, jest fotoreporterem, absolwentem dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM.
Statuetką Wielkich Pereł Polskiej Gospodarki w kategorii „kultura” nagrodził miesięcznik ekonomiczny „Polish Market” Leona Tarasewicza, malarza, mieszkającego i pracującego w Waliłach pod Gródkiem, profesora warszawskiej ASP. Wyróżnienia przyznawane przez miesięcznik skierowane są przede wszystkim do kreatywnych firm, ale wręcza się też je w takich kategoriach, jak kultura, nauka, krzewienie polskich tradycji i wartości społecznych. Wręczenie statuetek odbyło się 7 listopada w Zamku Królewskim w Warszawie. Tarasewicz swoją nagrodę odbierał wraz z innymi uhonorowanymi w tej kategorii – Sinfonią Varsovią oraz Biurem Projektowym JEMS Architekci Sp. z o.o. XII Gali Pereł Polskiej Gospodarki patronowali wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber oraz rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie prof. Tomasz Szapiro.

3 Comments

Comments are closed.