27 października w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku ruszyła kolejna edycja Wszechnicy Kultury Prawosławnej. Gościem pierwszego spotkania był Doroteusz Fionik – historyk, znany działacz i pasjonat białoruskiej, miejscowej kultury na Podlasiu. Spotkanie było poświęcone bieżeństwu, które stało się udziałem prawosławnej ludności Podlasia w latach 1915-1922. Przed prelekcją został pokazany film Jerzego Kaliny z 1999 r. pt. „Bieżeńcy”. Spotkania Wszechnicy Kultury Prawosławnej odbywają się w ciągu roku akademickiego w każdy ostatni poniedziałek miesiąca. Tej samej tematyce był poświęcony wykład następny. 24 listopada wygłosiła go Aneta Prymaka z Warszawy (pochodzi spod Sokółki).
30 października w Pałacu Branickich w Białymstoku odbyło się uroczyste wręczenie nagród Marszałka Województwa Podlaskiego (8 tys. zł) za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, upowszechniania i ochrony kultury za sezon 2013/2014. Wśród sześciorga wyróżnionych osób znalazł się wspomniany Doroteusz Fionik, założyciel Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. W uzasadnieniu napisano, iż laureata doceniono „za ogromny wkład pracy artystycznej, animatorskiej i wydawniczej na rzecz Ziemi Bielskiej”.
7 listopada na Scenie w Mozaikarni – w budynku Muzeum Białoruskiego w Hajnówce – odbyła się szósta edycja koncertów zespołów grających rockową muzykę w języku polskim i białoruskim „Muzyka bez zastrzeżeń” – „Музыка без засцярог”. Wystąpili: Borys Bezuhov-Somos Unidos, projekt muzyków takich białostockich formacji jak „Zero 85”, R.F. Braha czy Draped Feel, Relikt, znana grupa z Białorusi oraz Błękitny Nosorożec. Głównym organizatorem koncertu było Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i Urzędu Miasta Hajnówka.
8 лістапада юбілей 50-годдзя адзначаў хор „Васілёчкі” з Бельска-Падляшскага. Урачысты канцэрт адбыўся ў Бельскім доме культуры. Хорам з 1991 г. кіруе спявачка Ніна Бялецкая. З 2007 г. музычным кіраўніком з’яўляецца Мікалай Фадзін, які даязджае з Гродна. Віншуем з юбілеем!
9 listopada w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce odbyła się dziewiąta edycja białoruskich prezentacji z cyklu „Mastackija Sustreczy Szkolnikau”. W tegorocznym programie znalazły się występy grup z przedszkoli, podstawówek, gimnazjów i liceów. Głównym celem artystycznych spotkań dzieci i młodzieży szkolnej jest popularyzacja oraz ocalenie od zapomnienia języka i kultury białoruskiej wśród najmłodszych. Przedsięwzięcie przygotowali wspólnie Stowarzyszenie Nasza Szkoła oraz Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce.
20 listopada w auli Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku odbyło się sympozjum poświęcone Sokratowi Janowiczowi, zmarłemu prawie dwa lata temu najbardziej znanemu białoruskiemu pisarzowi i publicyście z Krynek. Podczas sympozjum wygłoszonych zostało dziewięć referatów, zaprezentowano też film Tomasza Wiśniewskiego „Sokrat Janowicz. Pisarz, Myśliciel, Filozof”. W panelu dyskusyjnym wzięło udział szereg osób, znających osobiście pisarza, współpracujących z nim przy wielu projektach, w tym Jerzy Chmielewski, Michał Androsiuk, Jan Leończuk, Joanna Stelmaszuk-Troc, Tomasz Wiśniewski, Dariusz Kulesza, Anatol Brusiewicz. Sympozjum zorganizowali: Instytut Filologii Polskiej, Zespół Badań Regionalnych, Katedra Kultury Białoruskiej i Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza (oddział białostocki).
21 listopada, prawie pięć dni po przeprowadzeniu wyborów samorządowych, ogłoszono oficjalnie skład sejmiku województwa. Najwięcej mandatów – 12 – zdobył PiS, drugi był PSL z 9 mandatami, trzecia PO – wprowadziła 8 radnych. SLD-Lewica razem będzie miała jednego radnego. PO i PSL zapowiedziały, że chcą kontynuować rządzącą Podlaskiem od dwóch kadencji koalicję.
Беларускае Грамадска-культурнае таварыства ў Беластоку пашырыла сваю культурную праграму яшчэ адным мерапрыемcтвам. 26 кастрычніка у памешканні арганізацыі па вул. Варшашскай 11 прайшоў першы конкурс „Спяваючыя сем’і”, у якім прынядо ўдзеў звыш дваццаці сямейных калектываў з Беластока, Козлікаў, Макаўкі, Міхалова, Рыбалаў, Тапалянаў, Курашава і Крыніцы-Здрою (на здымку).
21, 22 i 23 listopada w Galerii Arsenał w elektrowni przy ul. Elektrycznej w Białymstoku można było obejrzeć performatywne widowisko multimedialne „Metoda Ustawień Narodowych” w reż. Michała Stankiewicza. Projekt sięga do bolesnych wątków podlaskiej historii, gdy polski oddział PAS NZW kapitana Romualda Rajsa, ps. „Bury” spalił białoruskie wsie (Zaleszany, Szpaki, Zanie i Końcowiznę) i zamordował cywilów, których uważał za kolaborantów nowej władzy.
23 listopada w Hajnowskim Domu Kultury odbyły się XXI Prezentacje Zespołów Obrzędowych „Białoruski obrzęd na scenie”. W programie znalazły się m.in. wieczorki, fragmenty obrzędów rodzinnych, prac polowych, itp. Organizatorami przedsięwzięcia byli Zarząd Główny Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego i Hajnowski Dom Kultury.
W Internecie pod adresem puszczaknyszynska.cerkiew.pl. można od niedawna oglądać 80 cerkwi z regionu Puszczy Knyszyńskiej. Projekt pod nazwą „Cerkwie Puszczy Knyszyńskiej” został zrealizowany przez Sławomira Szeremetę, specjalistę od panoram 3D. Każdą z cerkwi można obejrzeć w trzech wymiarach, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, z lotu ptaka. Obecnie przygotowywany jest kolejny projekt, który pozwoli na wykonanie filmów w technologii 3D, ukazujących piękno Podlasia.
W Kruszynianach rozpoczęto budowę Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich. Będzie tam działać m.in. muzeum i sala historyczna. Budowa centrum, która dofinansowana jest ze środków unijnych, miała zakończyć się w tym roku, jednak gmina wyznaniowa, która realizuje inwestycję, miała problem ze zdobyciem wkładu własnego. Prace mogły ruszyć, gdyż brakujące środki na tę inwestycje, w wysokości 150 tys. dolarów, przekazał gminie rząd Kuwejtu. Koszt budowy centrum szacowany jest na 5,4 mln zł. Dofinansowanie w wysokości 3,5 mln zł pochodzi ze środków unijnych, z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce znalazł się na 27. miejscu w ogólnopolskim rankingu Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia i jest najlepszym szpitalem w województwie podlaskim. Ogłoszony przez dziennik „Rzeczpospolita” tegoroczny ranking szpitali „Złota setka”, obejmujący 100 najlepszych szpitali w Polsce, przygotowany został przez dziennikarzy „Rzeczpospolitej” i ekspertów Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Oceniano wiele obszarów działania jednostek, które ujęte są w różne kategorie. Trzy podstawowe, za które otrzymuje się najwięcej punktów, to zarządzanie, jakość opieki, opieka medyczna. Hajnowski szpital łącznie zdobył 834,75 punktów na 1000 możliwych.
W kraju. W dniach 24-26 października w Warszawie odbył się IV Festiwal Białoruskiego Kina „Bulbamovie”. Tegoroczny program składał się z trzech bloków. W piątkowym dominowały tematy: Ukraina, Polska, Białoruś, w sobotnim – młode kino alternatywne, niedzielny zaś poświęcony był klasyce i przyszłości kina białoruskiego. Nagrodę główną festiwalu zdobył film w reżyserii Wiktara Krasouskiego „Stróż”. Filmy oceniało jury w składzie Wiktar Asluk, Andrej Kudzinienka, Andrej Rasiński i Jerzy Kalina. Festiwal organizuje Fundacja Sunduk. Projekt jest współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Wspólne działania polsko-białoruskie 2014”.
„Archimandryta”, znany film Jerzego Kaliny, wyprodukowany przez TV Biełsat został zwycięzcą zakończonego 26 października Festiwalu Filmów Emigracyjnych „Emigra” w Warszawie. Festiwal organizuje Fundacja na Rzecz Mediów Polskojęzycznych za Granicą przy wsparciu Senatu RP i MSZ.
Od 3 do 28 listopada w holu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie można było obejrzeć wystawę fotograficzną Marcina Dławichowskiego „3 wymiary Białoruś”. Fotografie ukazują życie codzienne Białorusi – ludzi, miejsca, codzienne zdarzenia. Prace powstały w latach 2009-2014. Marcin Dławichowski, rocznik 1979, jest fotoreporterem, absolwentem dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM.
Statuetką Wielkich Pereł Polskiej Gospodarki w kategorii „kultura” nagrodził miesięcznik ekonomiczny „Polish Market” Leona Tarasewicza, malarza, mieszkającego i pracującego w Waliłach pod Gródkiem, profesora warszawskiej ASP. Wyróżnienia przyznawane przez miesięcznik skierowane są przede wszystkim do kreatywnych firm, ale wręcza się też je w takich kategoriach, jak kultura, nauka, krzewienie polskich tradycji i wartości społecznych. Wręczenie statuetek odbyło się 7 listopada w Zamku Królewskim w Warszawie. Tarasewicz swoją nagrodę odbierał wraz z innymi uhonorowanymi w tej kategorii – Sinfonią Varsovią oraz Biurem Projektowym JEMS Architekci Sp. z o.o. XII Gali Pereł Polskiej Gospodarki patronowali wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber oraz rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie prof. Tomasz Szapiro.
Bardzo interesujący tekst, programy partnerskie to niewątpliwie przyszłość w zarabianiu w internecie, jedyne spośród najbardziej dochodowych programów to te finansowe, w których są niewątpliwie wysokie prowizje
We’re tellimg yoou wnich you can shsd weight without pharmaceuticals
for testosterone treatment.
HGH treatment probably CAn’t significantly reverse severe damage to human proteins within the body, It probably cannot undo the effects
of cardiovascular dissease that is serious and it cannot automatically eliminate all tthe life time adverse effects of the dscrease in other hormones in our body.