Minął miesiąc. W regionie.

Minął miesiąc

W regionie. 27 listopada w Hajnowskim Domu Kultury odbył się X Konkurs Recytatorski Prawosławnej Poezji Religijnej w ramach Spotkań z poezją i prozą w języku mniejszości narodowych „Poezja źródeł”. Konkurs został zorganizowany przez doradcę metodycznego religii prawosławnej dr Lillę Busłowską przy współpracy parafii Świętej Trójcy w Hajnówce i Bractwa Młodzieży Prawosławnej przy tej parafii. W tym roku do konkursu przystąpiło 183 uczniów wszystkich typów szkół powiatu hajnowskiego, a także z Bielska Podlaskiego. Uczniowie recytowali w języku cerkiewnosłowiańskim, białoruskim, rosyjskim, łemkowskim, ukraińskim i polskim. Konkurs wsparli finansowo Urząd Miasta w Hajnówce oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

3 grudnia policja wszczęła dochodzenie w sprawie zniszczenia nagrobków na cmentarzu wojennym w Białymstoku, na którym pochowani są żołnierze Armii Czerwonej. 26 płyt nagrobnych z czerwoną gwiazdą zostało rozrzuconych na terenie cmentarza. Policja otrzymała zgłoszenie od zarządcy cmentarza 2 grudnia, nie wiadomo jednak dokładnie, kiedy mogło dojść do dewastacji nekropolii. Cmentarz powstał w 1944 r., po wkroczeniu Armii Czerwonej do Białegostoku

3 grudnia oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję prezydent Białegostoku Tadeusz T W drugiej turze wyborów (startował na czele własnego komitetu, popierała go również Platforma Obywatelska) pokonał on Jana Dobrzyńskiego (kandydata Prawa i Sprawiedliwości), osiągając blisko 64 proc. głosów. Tadeusz Truskolaski rządzi Białymstokiem od grudnia 2006 r. O wyborach samorządowych czyt. na str. 10.

5 grudnia odbyła się uroczysta inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Akcja od 2000 r. jest wspólnym ekumenicznym dziełem Caritas Kościoła katolickiego, Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos oraz Diakonii Kościoła ewangelickiego. Akcja polega na rozprowadzaniu wigilijnych świec, z których dochód przeznaczony jest na letni wypoczynek dzieci, świąteczne paczki oraz inne dzieła realizowane z myślą o najmłodszych. W tym roku odbywa się pod hasłem: „Dziecko sercem rodziny”.

6 grudnia w Sokółce odbyło się Walne Zgromadzenie Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Delegaci na zjazd podsumowali rok pracy organizacji oraz wybrali nowy zarząd BMP. W jego skład weszli Anna Nimierowicz, Elżbieta Klejbuk, Piotr Giegiel oraz Gabriel Sawicki

 

8 grudnia wybrano nowy zarząd województwa. Tworzą go, zgodnie z umową, ludowcy i Platforma. Na czele zarządu stoi marszałek Mieczysław Baszko z PSL, jego zastępcami zostali Anna Naszkiewicz i Maciej Żywno z PO. Do władz województwa weszli też Jerzy Leszczyński i Bogdan Dyjuk – obaj z PSL.

 

14 grudnia w Białymstoku odbyła się promocja płyty białostockiego zespołu wokalnego Quattro Voce, zawierającej pierwsze w Polsce nagrania z XVIII-wieczną polifonią cerkiewną Maksyma Berezowskiego. Płyta powstała dzięki stypendium marszałka województwa podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na 2014 r. Do płyty dołączony jest album fotografii Anny Worowskiej, pokazującej architekturę cerkiewną Podlasia oraz najnowsze poezje Jana Leończuka, napisane specjalnie z tej okazji.

 18 grudnia funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Czeremsze zatrzymali mężczyznę, który nielegalnie przekroczył granicę państwa – z Polski na Białoruś i z powrotem. Okazał się nim 33-letni mieszkaniec Czeremchy, który przyznał się do popełnionego wykroczenia. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł.

19 grudnia w salach wystaw czasowych Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego otwarto ekspozycję prac Doroty Sulżyk „Wszystkie kolory filcu”. Do 13 lutego można oglądać filcowane szale, obrazy, biżuterię oraz zabawki wykonane w Pracowni Sunduk, prowadzonej przez artystkę.

 

19 grudnia w Muzeum w Bielsku Podlaskim, Oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, odbyła się promocja albumu „Ręcznik ludowy z okolic Bielska Podlaskiego – haft i koronka”. Jest on efektem realizacji projektu pod tym samym tytułem, który pracownicy muzeum realizowali przez ostatnie miesiące we współpracy z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Badacze w poszukiwaniu tradycyjnych białoruskich ręczników dotarli do mieszkańców 21 wsi gmin Bielsk Podlaski, Orla, Hajnówka oraz Czyże. Uzupełnieniem albumu jest obszerny katalog ręczników z kolekcji Muzeum w Bielsku Podlaskim.

Do 21 grudnia wolontariusze z Bractwa Młodzieży Prawosławnej prowadzili doroczną świąteczna zbiórkę żywności w białostockich sklepach. Akcji w sklepach towarzyszyła kwesta na terenach białostockich parafii. Zebrane pieniądze zostały przekazane na zakup produktów żywnościowych. Paczki żywnościowe trafiły do najuboższych rodzin.

 

30 gruntownie odrestaurowanych 500-letnich fresków supraskich można oglądać w tamtejszym Muzeum Ikon. Ich ekspozycja dodatkowo została wzbogacona o nowoczesną animację, która pokazuje historię bezcennych malowideł serbskiego mistrza Nektarija. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu „Wirtualna historia zabytku muzealnego. XVI-wieczne Freski Supraskie”. Konserwacja wszystkich 30 fresków kosztowała około 200 tys. zł. Muzeum Ikon otrzymało na nią dotację od ministra kultury.

Andrzej Meyer, dotychczasowy wiceprezydent Białegostoku i działacz PO, został nowym wojewodą podlaskim. Zastąpił na tym stanowisku Macieja Żywno, również członka PO, który zdobył mandat radnego wojewódzkiego i objął stanowisko pierwszego wicemarszałka województwa. Andrzej Meyer ma 60 lat, z wykształcenia jest ekonomistą.

Na stronach biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku oraz Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej można oglądać siedem ksiąg prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy z lat 1865-1902. Księgi zawierają protokoły ślubne. Ponad pół wieku przeleżały one w dzwonnicy. Teraz zostały oczyszczone, na nowo oprawione, zdigitalizowane i udostępnione w Internecie. Projekt ten zrealizowały wspólnie Uniwersytet w Białymstoku i Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku oraz Prawosławna Diecezja Białostocko-Gdańska i Fundacja OIKONOMOS. Wsparcie na ten cel uzyskały z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego.

 

Kuratorium Oświaty w Białymstoku przedstawiło dane dotyczące liczby uczniów i przedszkolaków w województwie podlaskim, uczących się języków mniejszości narodowych. W tym roku szkolnym języków białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego uczy się w sumie 3931 uczniów w 69 szkołach i przedszkolach w regionie. To nieco mniej niż przed rokiem. Zdaniem kuratorium wynika to z przyczyn demograficznych. Najwięcej dzieci i młodzieży uczy się języka białoruskiego – 2981 osób w 45 placówkach, języka litewskiego uczy się 585 osób w 17 placówkach, a ukraińskiego 365. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zainicjowało kampanię promującą języki mniejszości narodowych i etnicznych. W ramach  działań promocyjnych wydana została m.in. broszura dla gmin i powiatów, konspekt lekcji dla nauczycieli, broszura dla mniejszości białoruskiej, litewskiej, łemkowskiej, niemieckiej, ukraińskiej i Kaszubów. Powstała też strona internetowa promująca dwujęzyczność – www.jezyki-mniejszosci.pl.

 

 21 снежня ў галерэі гайнаўскага Беларускага музея адбыўся вернісаж вядомага мастака Уладзісла- ва Петрука. На выстаўцы паказаны яго даўнейшыя і новыя графікі. Мастак, якога імя ўвойдзе ў Слоўнік беларускіх мастакоў, што рыхтуе музей, падпісываў таксама свой навейшы альбом.

10915138_925436564157198_7842979182705022248_n

 

 

 

Каментарыі

  1. Good post. I study one thing tougher on totally different blogs everyday. It would always be stimulating to learn content from other writers and apply slightly one thing from their store. I’d favor to use some with the content material on my weblog whether or not you don’t mind. Natually I’ll offer you a link on your web blog. Thanks for sharing.

  2. First Week – If you have never participated in testosterone injections therapy
    before and are afflicted by hypogonadism (clinically low testosterone), you
    shuld begin to experience invaluable changes merely 3 or 4 days
    after your first government.